Aktualności

W tym tygodniu w Parlamencie Europejskim

  • 22-11-2021
  • Autor: PE
Na listopadowej sesji plenarnej, posłowie zagłosują nad nową polityką rolną UE, przedyskutują wzmocnienie strategii farmaceutycznej i zasugerują nowe drogi dla legalnej migracji do UE.
 
Wspólna polityka rolna

We wtorek Parlament zagłosuje nad propozycjami reformy Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), dzięki której ma ona stać się bardziej sprawiedliwa, bardziej zrównoważona oraz odporna na kryzysy. Nowa WPR obejmuje dostosowane do potrzeb środki pomagające rolnikom w radzeniu sobie z kryzysami, większe wsparcie dla małych gospodarstw i młodych rolników oraz wyższe sankcje dla tych, którzy wielokrotnie naruszają przepisy.
Wspólna polityka rolna: jak UE wspiera rolników? : zobacz 

Budżet UE na rok 2022

Młodzi ludzie, zdrowie i działania na rzecz klimatu są wśród priorytetów przyszłorocznego budżetu UE, nad którym posłowie zagłosują w środę. Wstępne porozumienie z Radą zostało już osiągnięte. Parlament ma zatwierdzić zwiększenie finansowania o 479,1 mln euro na programy takie jak Horyzont Europa i Erasmus+, w dodatku do projektu budżetu przedstawionego przez Komisję Europejską.

COVID-19

W świetle rosnącej liczby przypadków COVID-19 w całej UE, posłowie do PE przedyskutują sposoby na koordynację środków wprowadzanych  przez państwa członkowskie w walce z pandemią. Podczas poniedziałkowej debaty prawdopodobnie poruszone zostaną również kwestie takie jak efekty wprowadzenia unijnego cyfrowego certyfikatu COVID oraz niskie wskaźniki szczepień w kilku krajach.

W środę posłowie omówią rolę UE w walce z pandemią COVID-19.

Wzmocnienie strategii farmaceutycznej

Oczekuje się, że posłowie do PE zaapelują o bardziej elastyczną politykę farmaceutyczną, która zapewni wszystkim pacjentom dostęp do podstawowych i przystępnych cenowo leków oraz będzie wspierać bardziej konkurencyjny i neutralny dla klimatu przemysł farmaceutyczny. Debata odbędzie się w poniedziałek, a głosowanie we wtorek.

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej

We wtorek posłowie będą dyskutować o skutkach humanitarnych i w zakresie bezpieczeństwa trwającego kryzysu na granicy polsko-białoruskiej oraz próbach skierowania znacznej liczby migrantów na zewnętrzne granice UE dokonywanych przez białoruski reżim.
 
Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska wygłosi przemówienie w parlamencie następnego dnia.

Nowe drogi legalnej migracji

Propozycje ułatwienia legalnej migracji do UE i położenia kresu wyzyskowi pracowników będą przedmiotem debaty we wtorek. Propozycje mają pomóc sprostać wyzwaniom demograficznym w Europie i skutecznie dopasować umiejętności imigrantów do potrzeb rynku pracy. Głosowanie odbędzie się w środę.

Surowce krytyczne

Pandemia koronawirusa i przejście UE na bardziej ekologiczne źródła energii uwydatniły potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa i zrównoważonego zaopatrzenia w surowce krytyczne, takie jak tytan i lit. W poniedziałek posłowie do PE zaapelują o bardziej przyjazne dla środowiska wydobycie, przetwarzanie i utylizację tych surowców.

Również w programie:
 
  • Wyniki konferencji klimatycznej ONZ COP26
  • Europejska karta zabezpieczenia społecznego dla pracowników mobilnych
  • Praworządność i wolność mediów w Słowenii
  • Przemoc policji wobec Romów
  • Stan unii energetycznej
 
 
Więcej informacji:

Oglądaj sesję plenarną: zobacz
Plan tygodnia: zobacz
Główne punkty tygodnia: zobacz  
Materiały audiowizualne: zobacz 
Wypowiedzi posłów w mediach społecznościowych w jednym miejscu - EP Newshub (EN): zobacz 
 
 
Źródło: Parlament Europejski, www.europarl.europa.eu

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją