Instytucje i organy UE

Sesja plenarna Parlamentu Europejskiego

  • 13-06-2023
W poniedziałek 12 czerwca rozpoczęła się sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Posłowie zajęli się m.in. wojną w Ukrainie i zniszczeniem tamy na Dnieprze, w Nowej Kachowce, dochodzeniem w sprawie wykorzystania oprogramowania Pegasus oraz ordynacją wyborczą, komisją śledczą i praworządnością w Polsce.
Pierwszego dnia sesji posłowie zajęli się nowymi przepisami, usprawniającymi transgraniczne dochodzenia karne poprzez uproszczenie zasad wymiany dowodów elektronicznych, przy ochronie praw podstawowych. Parlament debatował w poniedziałek i głosował we wtorek nad przepisami, które przyspieszą i ułatwią władzom w różnych państwach członkowskich wzajemną wymianę dowodów elektronicznych, co ma coraz większe znaczenie w dochodzeniach karnych.
We wtorek Parlament będzie dyskutował o najnowszych wydarzeniach na rozdartej wojną Ukrainie, a także o przyszłych wysiłkach na rzecz zrównoważonej odbudowy kraju. Posłowie skupią się na niedawnym zniszczeniu tamy na Dnieprze, w Nowej Kachowce, na obszarze południowej Ukrainy kontrolowanym przez siły rosyjskie. W wyniku zniszczenia tamy, które spowodowało ogromną powódź, tysiące ludzi zostało ewakuowanych z jej okolic. Posłowie przedstawią również swoje poglądy na temat tego, jak trwale odbudować Ukrainę i zintegrować ją ze wspólnotą euroatlantycką. Drugiego dnia sesji w Parlamencie Europejskim wystąpi prezydent Cypru Nikos Christodoulides. W swoim wystąpieniu w ramach cyklu „Oto Europa” skupi się na bieżącej sytuacji w Europie oraz przyszłych wyzwaniach dla UE. We wtorek posłowie omówią również stanowisko negocjacyjne PE dotyczące nowych przepisów mających na celu ograniczenie zagrożeń związanych ze sztuczną inteligencją (AI) i promowanie jej etycznego wykorzystania. Będzie to pierwszy na świecie zestaw kompleksowych zasad zarządzania ryzykiem związanym ze sztuczną inteligencją i promowania zastosowań sztucznej inteligencji, które są zgodne z wartościami UE, ochroną prywatności i niedyskryminacją. Drugiego dnia sesji Parlament omówi zaktualizowane przepisy dotyczące projektowania, produkcji i zarządzania odpadami dla wszystkich typów baterii sprzedawanych w UE. Posłowie mają także wezwać UE do zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego i strategicznej autonomii, w świetle rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie i pandemii COVID-19.
W środę, podczas debaty z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, posłowie do PE przedstawią swoje propozycje i oczekiwania przed szczytem UE w dniach 29-30 czerwca 2023. W trakcie spotkania w Brukseli szefowie państw i rządów mają skoncentrować się na rozwoju wydarzeń podczas wojny w Ukrainie, takich jak zniszczenie tamy Kachowka na Dnieprze i wynikająca z tego katastrofa humanitarna i ekologiczna. Trzeciego dnia sesji posłowie będą również dyskutować o nowelizacji ordynacji wyborczej w Polsce, o nowym organie administracyjnym, który zagraża prawom obywatelskim, oraz o wyroku ETS w sprawie Izby Dyscyplinarnej. Podczas debaty w środę, Parlament przedstawi również swoje propozycje dotyczące walki z nadużywaniem oprogramowania szpiegującego w Europie. W swoim sprawozdaniu końcowym przyjętym w maju, komisja śledcza badająca Pegasusa i inne oprogramowanie szpiegujące wyraziła obawy dotyczące wpływu nadużywania takiego oprogramowania na demokrację, społeczeństwo obywatelskie i media w kilku państwach członkowskich UE.
Ostatniego dnia sesji posłowie będą debatować z Radą i Komisją na temat rosnącego niedoboru wody i susz w sezonie letnim. Oczekuje się, że posłowie wezwą do wzmożenia działań na rzecz ochrony i poprawy zasobów wodnych UE, dotkniętych już od kilku lat, suszą oraz obniżającym się poziomem wód gruntowych. Skutki pojawiającej się suszy są już widoczne we Francji, Hiszpanii i północnych Włoszech i budzą obawy dotyczące zaopatrzenia w wodę używaną przez ludzi, rolnictwo i do produkcji energii.
 
Źródło: Parlament Europejski.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją