Logo: Województwo lubuskie
Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli

Kalendarz wydarzeń

Strona startowa

Umowa zastępująca umowę z Kotonu: oświadczenie komisarz Jutty Urpilainen, w którym z zadowoleniem przyjmuje porozumienie Rady w sprawie podpisania nowej umowy o partnerstwie między UE a państwami Afryki, Karaibów i Pacyfiku

20 lipca 2023 r. na posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych utorowaliśmy drogę do podpisania i tymczasowego stosowania najbardziej kompleksowej umowy o partnerstwie między UE i jej państwami członkowskimi a OACPS, największym sojuszem krajów na świecie. W nadchodzących miesiącach umowa zostanie oficjalnie podpisana przez UE, jej państwa członkowskie oraz państwa OACPS.
„Z ogromnym zadowoleniem przyjmujemy to porozumienie. Od czasu rozpoczęcia negocjacji w 2018 r. świat stale się zmienia, a napięcia geopolityczne rosną. Umowa zwiększa pewność co do naszych stosunków z ważnymi partnerami na całym świecie, a także zapewnia im ciągłość i dobrą przyszłość.
Układ o stowarzyszeniu obejmuje szeroki zakres zagadnień: od zrównoważonego rozwoju i wzrostu gospodarczego po prawa człowieka oraz pokój i bezpieczeństwo. Stoją przed nami wspólne wyzwania: rosnące zagrożenia związane ze zmianą klimatu, globalnymi pandemiami i niestabilnością.
Na mocy tej nowej umowy, która zastępuje umowę z Kotonu, możemy razem z państwami OACPS ożywić naszą współpracę i przygotować nasze partnerstwo na przyszłe wyzwania. W coraz bardziej złożonym kontekście geopolitycznym partnerstwo wzmacnia zdolność UE i państw AKP do wspólnego radzenia sobie z globalnymi problemami, m.in. dzięki współpracy za pośrednictwem forów międzynarodowych, opartej na wartościach, które nas łączą – praworządności, demokracji i międzynarodowym porządku prawnym.
W nadchodzących miesiącach odbędzie się uroczyste podpisanie umowy o partnerstwie UE–OACPS. Kiedy przedstawiciele UE i Organizacji Państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku podpiszą umowę o partnerstwie, ta nowa tymczasowo stosowana umowa wejdzie w życie pierwszego dnia drugiego miesiąca po jej podpisaniu.
Partnerstwo UE–AKP to jedne z najstarszych i najbardziej kompleksowych ram współpracy między UE a krajami partnerskimi. Jednoczy ono ponad 1,5 mld ludzi rozproszonych na czterech kontynentach. Mówiąc dokładniej, partnerstwo łączy UE z 79 państwami Afryki, Karaibów i Pacyfiku. Współpraca ta ma szeroki zakres i opiera się na wartościach, które zbliżają do siebie państwa UE i AKP. W ubiegłych latach partnerstwo koncentrowało się na eliminacji ubóstwa oraz na zrównoważonym rozwoju sprzyjającym włączeniu społecznemu w państwach AKP. Nasze działania skupione są wokół trzech kluczowych obszarów: dialog polityczny, współpraca na rzecz rozwoju, a także integracja regionalna i handel.
Źródło: Komisja Europejska.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Dane kontaktowe

Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli

 
 
 
Biuro Regionalne Województwa Lubuskiego w Brukseli
 
Rue de la Loi 155
1040 BRUKSELA

 
 

Biuro Współpracy Zagranicznej i Europejskiej Współpracy Terytorialnej

Dyrektor: Radosław Brodzik
 
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze      
 
Ul. Podgórna 7
PL 65-057 ZIELONA GÓRA

 
Tel: +48 68 45 65 389